Większość przeprowadzek jest „prosta”, raptem kilka walizek, kartonów, czy trochę sprzętu elektronicznego, czy wyposażenia kuchennego dla osób prywatnych. Za to różnie bywa w firmach, które bardzo często posiadają znaczną ilość sprzętu, który wymaga dodatkowego zabezpieczenia, czy to z powodu gabarytów, wagi, czy nawet delikatności.

W każdej przeprowadzce chodzi chodzi o jak najszybsze i bezpieczne przetransportowanie rzeczy, tak zdarzy się, że potrzeba zamówić transport specjalnie dostosowany do przedmiotów specjalistycznych.

Wiele firm posiada np. własne serwery, maszyny przemysłowe bądź produkcyjne, a nawet sprzęt medyczny. Wiele z tych ruchomości, bardzo źle znosi transport, jeśli nie będzie przeprowadzony profesjonalnie. To nie tylko kwestia ułożenia „na pace” ale też odpowiednie zadbanie o zmniejszenie wstrząsów, czy nawet demontażu na czynniki pierwsze i odpowiednie np. otoczenie folią bąbelkową, która łagodzi wstrząsy.

Maszyny przemysłowe, ciężkie sejfy, czy kasy pancerne są wytrzymałe, ale główną przyczyną ich nietypowości jest waga i rozmiar, a przez to zapotrzebowanie na odpowiednio większy środek transportu.

Również zwiększa to zapotrzebowanie na ilość osób niezbędnych do przeprowadzenia całego procesu załadunku i rozładunku.

Podobnie wygląda przewóz urządzeń muzycznych np. z szkół muzycznych, gdzie np. fortepian znajduje się na wyższym piętrze, bez dostępu do odpowiedniej wielkości windy, a to stwarza trudność z wyniesieniem. Poniekąd również zdarzają się przedmioty o nietypowych kształtach, co wymagałoby np. odpowiedniego stelaża. Przewiezienie 1 gitary nie stanowi problemu, jak przewiezienie 1 komputera, ale co w przypadku kiedy takich ruchomości jest więcej?

Transport drogocennych rzeczy nie powierzyłoby się firmie, która nie ma odpowiedniego ubezpieczenia, a przede wszystkim bez odpowiedniego sprzętu do znoszenia, wnoszenia oraz zabezpieczania przy samym transporcie. W wielu przypadkach transport musi spełniać odpowiednie kryteria związane np. z temperaturą. Dzieła sztuki bardzo źle znoszą wilgoć tak również ogromne znaczenie ma wybór odpowiedniego dnia jak i pory roku, a w przypadku kiedy pogoda zaskoczy odpowiednio sprawne załadowanie.

Istotne jest wybranie wcześniej odpowiedniej firmy i upewnienie się, że dana firma spełnia coraz większe wymagania, oraz dostarczy wycenę np.: przeprowadzki Warszawa.

Jakie przedmioty wymagają transportu nietypowego:

  • kasy pancerne,
  • bankomaty,
  • serwerownia i duża ilość sprzętu elektronicznego,
  • maszyny przemysłowe i produkcyjne,
  • urządzania elektryczne o większym gabarycie np. poligraficzne,
  • instrumenty muzyczne, np. fortepian,
  • dzieła sztuki,
  • przedmioty wymagające restrykcyjnych wymagań względem temperatury bądź wilgotności.