Magazyny do wynajęcia – sposób na optymalizację kosztów firmy.

Magazyny do wynajęcia – sposób na optymalizację kosztów firmy.

30 kwietnia 2021 Wyłączone przez Redakcja

Powierzchnie magazynowe to coś, czego potrzebuje dziś większość przedsiębiorców prowadzących działalność handlową, usługową czy produkcyjną. Takie miejsca ułatwiają ewidencję i zapewniają właściwe warunki przechowywania towarów. Ponad to dobrze funkcjonujący magazyn ułatwia pracownikom wywiązywanie się ze swoich obowiązków, a dzięki odpowiedniemu rozłożeniu i uporządkowaniu towarów ograniczane jest do minimum jego marnowanie się wynikające na przykład z upływu daty ważności czy uszkodzeń mechanicznych. Dobre zaplecze magazynowe to oznaka tego, że dbasz o to, by towar, który trafia do klienta był najlepszej jakości, a jako partner biznesowy jesteś rzetelny i zorganizowany. Bywają sytuacje w których jedynie firmy posiadające odpowiednie powierzchnie magazynowe mogą zapewnić klientom ciągłą obsługę. Można więc powiedzieć, że magazyn jest zabezpieczeniem na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Być może stoisz przed dylematem – kupić czy wynająć magazyn. W tym artykule przedstawiamy jakie plusy ma wynajem powierzchni magazynowej, a także czym się sugerować szukając firmy, która oferuje magazyny do wynajęcia. 

  1. Dlaczego warto wynajmować, a nie budować powierzchnie magazynowe? 
  2. Jak wybrać firmę wynajmującą powierzchnie magazynowe? 

Dlaczego warto wynajmować, a nie budować powierzchnie magazynowe? 

Jak dla każdego przedsiębiorcy z pewnością jedną z ważniejszych dla ciebie kwestii jest optymalizacja kosztów firmy. Budując powierzchnie magazynowe musisz być gotowy na inwestycję sporej ilości nakładów finansowych. Własny magazyn logistyczny wiąże się też z comiesięcznymi kosztami jego utrzymania oraz wydatkami na konserwację czy obsługę. Wraz z rozwojem firmy być może będziesz potrzebować większej powierzchni magazynowej. Wynajem magazynu będzie w takiej sytuacji lepszy niż jego zakup, bo możesz po prostu go wymienić na większy. Poza tym wiele firm potrzebuje magazyny w więcej niż jednym kraju. W takiej sytuacji budowanie magazynów za granicą wiązałoby się nie tylko z dużymi kosztami, ale też sporym nakładem czasu i pracy związanym z zapoznaniem się z obowiązującymi w danym kraju przepisami i załatwianiem koniecznych zezwoleń. O wiele łatwiej i szybciej jest wtedy zdać się na firmę działającą międzynarodowo. Istnieją właściciele powierzchni magazynowych, którzy oferują wynajem na terenie niemal wszystkich krajów Europy.  

Jak wybrać firmę wynajmującą powierzchnie magazynowe? 

Przede wszystkim magazyny do wynajęcia powinny spełniać twoje oczekiwania i potrzeby twojej firmy. Wybierz firmę, która oferuje powierzchnie magazynowe do wynajęcia o różnej wielkości. Z jednej strony musi być odpowiednia ilość miejsca na to, by towar był właściwie przechowywany i uporządkowany, z drugiej strony nie warto płacić za powierzchnie magazynowe większe niż potrzebujesz. Aby zoptymalizować koszty w firmie powierzchnia magazynowa powinna być właśnie taka, jakiej potrzebujesz, ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy wynajem magazynu dotyczy kilku obiektów. Ponad to profesjonalne firmy działające w branży logistyki magazynowej posiadają magazyny na wynajem nawet poza granicami naszego kraju. Wyobraź sobie jak może się rozwinąć twoja firma, gdy będziesz miał magazyn również w Anglii, Portugalii, Francji czy Belgi. Liczy się również dobra lokalizacja obiektu. Co to właściwie oznacza? Odpowiednia strategia rozmieszczenia magazynów polega na umieszczaniu ich w pobliżu najbardziej ruchliwych tras handlowych a także w niewielkiej odległości od dużych miast. Na przykład w Polsce największe regiony logistyczne to okolice Warszawy oraz Polska Centralna. Dlaczego akurat tam wiele osób decyduje się na powierzchnie magazynowe? W związku z tym, że Warszawa jest stolicą naszego kraju, a ponad to posiada bardzo dużą ilość mieszkańców, wiele biznesów właśnie tam ma swoją siedzibę główną. Natomiast w Polsce Centralnej jest skrzyżowanie dwóch głównych autostrad. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jeśli poszukujesz firmy, która oferuje wynajem powierzchni magazynowej jest to ilu klientów już obsługuje i jakie ma doświadczenie na rynku w tej branży. Ważne jest również to, aby można było się łatwo skontaktować z pracownikami firmy, którzy w razie potrzeby udzielą wszelkich niezbędnych informacji. Wybierając magazyn do wynajęcia warto dowiedzieć się nie tylko jaka jest jego lokalizacja i powierzchnia, ale też czy posiada miejsca parkingowe, a jeśli tak to w jakiej ilości. W zależności od potrzeb danej firmy istotną kwestią może też być to, czy magazyn posiada doki przeładunkowe, biuro lub regały. Kolejną kwestią, o którą trzeba się dopytać to od kiedy magazyn jest dostępny i na jak długo można go wynająć. Czasami istnieje minimalny okres, na który można podpisać umowę, na przykład pół roku. Jeżeli w magazynie będzie pracowało sporo pracowników to znaczenie też ma dostęp do środków transportu publicznego. Położenie blisko przystanków autobusowych lub tramwajowych będzie w takiej sytuacji sporym atutem.